Saçın Yapısı

Saçlar ve tırnaklar keratin içerikli yapılardır. Ard arda dizilen amino asitler büyük proteinleri, onlarda keratinleri oluşturur.Keratin kopmaya, kırılmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Saçın yapısı, rengi, kalınlığı kişiden kişiye değişiklik gösterir, ortalama 0.05 ile 0.09 mm. arasında değişebilir. Epidermisin üst kısmında saç gövdesi çıkar, kök ise dermisin altında yer almaktadır.

SAÇ KÖKÜ
Kök, deri altında yağ tabakasına gömülmüş, bitki soğanına benzer bir yapıdadır, küçük bir girintidir ki bu bölüme saç soğanı denmektedir. Sürekli bölünerek silindirik yapı da uzun, ince saç liflerinin üretimini sağlar.Saça renk veren melanin hücreleri de bu bölüm de üretilmektedir. Erkeklik hormonu reseptörlerinin de bu bölümde bulunan hücrele rüzerinde olduğu bilinmektedir.‘Dermal Pailla’ saç soğanının en altında bulunur ve içeriğinde bulunan damar yumağı sayesinde saçlar beslenir, büyür. Saç kökleri, iç ve dış kök kılıfı tarafından çevrelenmiştir. Gene saç kökü çevresinde yağ sagılanmasını( sebum) sağlayan sebase bezleri de bulunmaktadır.

SAÇ GÖVDESİ
Saç gövdesi, keratine dönüşmüş ölü hücreleri bir ara da tutan bazı maddeler ve sudan oluşmuş kısımdır; en içteki medulla, orta tabaka da bulunan kortex, en dışta ise kutikul tabakasıdır. Saça esneklik, sağlam verenlik veren kortexdir.

BİYOLOJİK DÖNGÜ
ANAJEN DEVRE;
3-5 yılarasındasüren, saçınbüyüdüğüevredir.
KATAJEN; 1-2 hafta surer, saçın büyüdüğü evredir,
TELOJEN; 3-4 ay surer, saçteliayrılırvedüşer.Bu evreninardındanyenisaçbüyür.