Saç Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saçlarımızın güzel ve sağlıklı görünmesi, sosyal yaşantımızı olumlu yönde etkiler. Bazen genetik faktörler, bazen de dış koşullar saç sağlığımızı kaybetmemize yol açar. Bu sıkıntılar bazen uzun süre etkisini gösterebilir. Saçlarımızın yapısı, yaşadığımız stres, hava koşulları, alkol ve sigara gibi bağımlıklarımız ve yanlış beslenmenin saç sağlığımız üzerinde etkisinin büyük olduğu gözlemlenmektedir. Saçlarımız konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir noktalarda saç bakımı için yapılan yanlışlardır. Saça şekil veren kimyasal maddeler, şampuanın yanlış kullanımı, saça uygulan fön, perma gibi işlemler ve yüksek ısıdaki düzleştirici, maşa gibi saç aletleri saçın yapısını doğrudan etkiler. Saça mümkün olduğunca bu gibi işlem yaptırılmamalıdır. Kullanılan saç boyalarının kalitesiz oluşu saçlarınızı kaybetmenize yol açabilir.

Saç sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

*Eğer mümkünse stresten olabildiğince uzak bir yaşam tarzı benimsenmeli,
*Saç bakımı için kullanılan kimyasal madde, şampuan, saç boyaları gibi ürünleri alırken dikkat edilmeli,
*Saçlar sık sık sert olmayan bir fırça yardımıyla fırçalanmalı, *Aralıklı olarak profesyonel kişilerce saç bakımı yapılmalı,
*Saç sağlığınız için gerekli olan B12, demir, omega gibi vitamin tavsiyesi alınmalı,
*Şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka bir hekime görünmelisiniz.

Bunların yanı sıra saç sağlığınız için dikkat edilmesi gereken başka bir konu da yanlış tarama yöntemidir. Saçlarınızı nazikçe, yumuşak bir fırçayla her gün taramalısınız. Bunların yanı sıra alternatif tıp ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin zeytinyağı, saçınızın canlılık kazanmasını için birebir bir üründür. Saç sağlığı konusunda yıkama ve kurulama esnasında yapılması gerekenler de bulunmaktadır. Saçlarınızı kökten uca masaj yapar şekilde yıkamalı, kurularken de yukarıdan aşağıya doğru uygulama yapmalısınız.
Piyasada bulunan saç maskelerini hekime danışmadan kullanmanız, saç sağlığınızın bozulmasına ve saçlarınızın seyrekleşmesine neden olabilir. Saçınızın esnek, gür ve bakımlı görünmesi için yapılan bu işlemler sonrasında sonuçtan memnun değilseniz ya da yaptığınız yanlışlardan ötürü saçlarınızı kötü görünüyorsa saç ekimi işlemlerimiz için sizleri Estetik City'e bekliyoruz. Saç sağlığınıza yeniden kavuşmanız ve güzel ışıl ışıl saçlara sahip olmanız artık çok zor değil. Saç köklerinizden alınacak parçalarla yapılacak doğru bir saç ekimi yöntemiyle istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Eğer saçınızda cansızlık, kırılma varsa saç mezoterapisini ya da PRP uygulamasını da tavsiye ederiz.