Canlı Ve Güçlü Saçlar

Bay bayan fark etmezsizin herkesin içinden çıkmakta zorluk çektikleri bir derttir, dökülen, kırılan, bakımsız ve yıpranmış saçlar. Kimi zaman bu problem genetik olsa da çoğu zaman bu sorun çevresel faktörlerden dolayı görülmektedir.
Hava kirliliği başta olmak üzere, güneş, soğuk, yanlış yıkama ve bu yıkama esnasında kullanılan sabun, şampuanlardan dolayı var olan saçlarda dökülme ve kırılma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.
Beki bu sorunları aşıp, sağlıklı saçlar için neler yapabiliriz.
 Öncelikle kullandığımız sabun ve benzeri saç bakım ürünlerine çok dikkat etmeliyiz.
Olabildiğince doğal üretilmiş olanları tercih etmeliyiz.
Bu aşamada eskilerde neler yapılırdı onu gözden geçirmeliyiz
. Saçlara bakım yapıyor zannettiğimiz çoğu ürün uzun vadede saç kaybına yol açabiliyor. İşte tamda bu sebepten dolayı bitkisel ürünler ile yıkama ve bakım yapmalıyız.
En az ayda bir defa saça zeytinyağı ile bakım yapmalıyız.
Saçları bu ve benzeri saç güçlendirme özelliğine sahip bitkilerden yapılmış olan ürünler kullanmalıyız.
Saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi olan yanlış tarama yönteminden derhal kurtulmalıyız.
Saçlarımızı taradığımız tarağın diş aralıkları ne çok sık, nede çok seyrek olmalıdır. Eskilerin kullandıkları kemik tarakları hatırlayalım. Diş aralıkları aynı o taraklar gibi olmalıdır. Yine saçları sabah akşam mutlaka nazikçe taramalıyız.
Saç bakımında en dikkat edilmesi gereken husus, kurulama ve yıkama esnasında yapılacak olan davranıştır. Çoğu zaman saçları çitileme yöntemi ile kurular ve yıkarız. İşte bu çok yanlış bir uygulamadır. Bunun yerine yıkamada, diplere parmak uçları ile masaj, kurulamada ise yukarıdan aşağı nazikçe uygulama yapmalıyız.

Bu bölümde birkaç saç bakım maskesi paylaşalım istedik. İlk maskemiz, argan yağı ile yapılan bir maskedir. İki yemek kaşığı kadar argan yağını saç diplerine uygulayalım ve saçı havlu ile kapatıp, 30 dakika bekledikten sonra durulayalım. Bu maske saçlara doğal bakım yapar ve kırık oluşumunun önüne geçer. İkinci saç maskesi, dolgunluk kazandıran bir maskedir. Bir limonun suyu ile iki yemek kaşığı balı karıştıralım ve saça uygulayalım. Saçı örtelim ve 10 dakika bekletelim. Bu sürenin sonunda saçı ılık su ile durulayalım. Son maskemiz ise kuru ve yıpranmış saçlar içindir.1 çay bardağı tam yağlı sütün içerisine bir yemek kaşığı bal koyalım ve karıştıralım. Bu karışımı saça uyguladıktan 15 dakika sonra ılık su ile durulayalım. Bu maskeyi ayda bir defa uygulayabilirsiniz.