FUE & FUT Ekim Restorasyonu

FUT adı verilen( folicul unit transplantation) saç ekimi tekniği uzun yılla rbaşarı ile uygulanmıştır. İki kulak arasındaki dökülmeme özelliği olan saç köklerinin bulunduğu alandan kesilerek alınan saç kökleri, mikroskop altında tek tek saç köklerine( greft) ayrıştırılarak saçsız alana nakledilmiştir.
Dokunun alındığı bölgede geçici his kaybı, uzun süren gerginlik hissi ve kalan iz sebebi ileyerini FUE ( folicul unit extraction) adı verilen yönteme bırakmıştır. FUE ile saç kökleri tek tek alınarak ense de iz kalmaması sağlanmıştır.Aynışekilde his kaybı ve gerginlik hissi de olmamaktadır ve alınan greft sayıları da alan daha geniş olduğu için artmıştır. FUE ile 4000-5000 greftlere kadar çıkılabilmektedir.
FUT veya FUE ile alınan kökler, aynı şekilde açılan kanalların içine yerleştirilmektedir.
Bu yöntemler her ne kadar başarılı olarak uygulansa bile, kimi ekimler de;
  • Saç çizgisinin kişinin yüz oranına göre hesaplanması,
  • Saç çizgisinin kişinin yaşına göre hesaplanmaması,
  • Saç çizgisinin gelecekteki saç dökülme durumuna göre hesaplanamaması,
  • Açılan kanalların saçın aynı yön ve açısında olmaması gibi faktörler maalesef saç ekiminden memnun olmayan bir hasta gurubu oluşturmuştur.
İşte bu durum da devreye ‘saçrestorasyonu’ dediğimiz uygulama girmektedir. Saç Restorasyonu ile Kötü, kişinin yüzüne uygun olmayan saç çizgisi düzeltilebilmekte, Seyrek saç çizgisi restorasyonu yapılabilmekte, Saç ekim alanı ve kişinin kendi saçı arasında kalan boşluk kapatılabilmekte, Kök alınan bölgede oluşan yara izleri kapatılabilmekte,