Saç Kaybı Oluşmuş Hastalar

Genellikle genetik faktörler nedeni ile pek çok kişi oldukça genç yaşta saçlarını kaybetmektedir. Başın üst bölgesinde hızla kaybedilen saçların kişi üzerinde çok derin bir harabiyete yol açması da gayet anlaşılabilir bir durumdur. Sosyal anlamda kendini rahat hissetmeyen bireyler bu durumdan kurtulmak için bir çok yöntem deneyip sonuç alamadıkları için artık saç ekimi dışında bir çözüm düşünememektedir.

Ortalama 3000-3500 greft planlanan bu hastalar için oldukça iyi bir planlama yapılmalı ve tüm kafa taranarak kişinin sosyal anlamda rahatlaması hedef alınmalıdır. Saç çizgisi, kişinin kaşlarının ortasından ve kaşların dış taraflarından belirlenen noktalar başlangıç noktası alınarak belirlenir. Bu noktalar esas alınarak alın- kaş ortası, kaş ortası-burun, burun-çene oranları hesaplanır ve yeni saç çizgisi kişinin yaşına ve ileriki yaşları da göz önüne alınarak tekrar hesaplanır. Saç çizgisi kişinin yüz oranına ve yaşına uygun olarak hesaplanmalıdır, aksi halde hastanın yüzüne bakıldığında saç ekimi yaptırmış olduğu anlaşılmaktadır.

İyi bir saç çizgisi kişinin optik yaşını tekrar geriye getirmektedir. Son derece sık çalışılan ön saç çizgisinin özellikle tekli greft nakli ile doğal görünümü de sağlanmalıdır. Aynı şekilde vertex yani tepe bölgesi de sık çalışılmalı ve hastanın öne ve arka ekim bölgeleri ile kel görüntüsünden kurtulması sağlanmalıdır. Başın üst kısmı yani orta bölgede sıklaştırılmalı ve bir yıl sonunda ikinci seans planlanmalıdır. Uzun yıllardır uygulanan saç ekimi yöntemleri ilk zamanlarda kesin çözümler vermediği iddia edilerek göz ardı edilmesine rağmen son dönemlerde ve günümüz teknolojisi ile birlikte gelişerek kelliğe tek çare olan bir çözüm haline gelmiştir.

FUT yöntemi ile başlayan saç ekimi yöntemleri günümüzde FUE yöntemi ile devam etmektedir ve en iyi çözümü FUE Saç Ekimi Yöntemi ile yapılan operasyonlarda vermektedir. 2014 yılı sonundaki incelemelere göre saç ekimi yaptıran 10 kişiden 9 ‘u sonucundan memnun kalmıştır. Bir önceki yazımız olan SAÇ ÇİZGİSİ KAYBOLMUŞ VE VERTEX AÇIKLIĞI OLAN HASTALAR başlıklı makalemizde saç çizgisi, saç çizgisi belirleme ve saç ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.